Select Language
Ürünler > Apex - Aniloks ve Tutkal Setleri > Apex - GTT > 

Apex - GTT

Genetik Transfer Teknolojisi, doğal mürekkep yönetimi için devrim niteliğindeki merdane yüzeyi ELVEDA ANİLOX

Merdanenin Geçmişi
Aniloks merdane konusunda çeşiitlilik devasa boyuttadır. Ve halende büyümeye devam etmektedir. Tramlar gittikçe incelmekte ve çok değişik mürekkep hacimlerinde üretilmektedir.
Her merdane bazı özel tatbikatlarda avantaja sahip olarak üretilmektedir. Ancak daha iyi baskı ile ilgili marjlar giderek daralmaktadır. Bununla beraber ince tramlı merdanelerin çok zor temizlenmesi v.s. gibi kendine özel sorunları vardır. Kritik işler basan fleksocu aniloks merdaneyi çok dikkatli seçer ve genelde her farklı iş ve farklı renk için farklı seçim yapabilir. Yine de anilokstaki geniş seçim aralığı kafa karıştırıcı ve flekso baskı projesinin ihtiyacı olan acil standardizasyon gereksinimine de faydalı olamayan bir durum arz etmektedir.

Artık buna aniloks merdane yerine dozaj merdanesi diyoruz. Çünkü bu merdane Genetik Tranfer Teknolojisi ile üretiliyor ve daha da önemlisi merdane üzerinde hücreler (cell) mevcut değildir.

Sabit partikel büyüklüğüne sahip dozaj merdanesi%80 kromoxit ve %20 titanyumdioxit karışımından yapılmış bir tabakayla kaplanmıştır. Yüzey profili (görüntüsü) açık bir yapıya sahiptir ve merdaneyi tarif edecek ne bir tram değeri, ne bir derinlik veya açıklık oranı değeri verilemez. Yeni yüzey yapısını işlemek için, APEX özel olarak düşük enerjili LASER (Lazer) makinesi geliştirmiştir. Dozaj merdanesini çok özel yapan şey iyi bir baskı yapmak için gereken mürekkep miktarının klişenin her elementine en uygun şekilde verilebilmesidir. Fazla mürekkep isteyen ful tonlara en yoğun mürekkep transfer edilirken, ince yazı ve yarım tonların olduğu kısımlara daha az mürekkep transfer edilir. Bundan böyle ful ve yarım ton baskılar için değişik aniloks merdane ve klişelerin kullanılması gereği kalmamıştır. Ayrıca dozaj merdanesinin baskı aralığı konvansiyonel (geleneksel) aniloks merdanesinin baskı aralığından daha geniştir. Aynı merdane ile 40L/cm ve 60L/cm (klişe) tram aralığındaki yarım tonlar basılabilir.

Stresli Mürekkepler

Bu özelliğin sırrı nedir? Martien Hendriks bunu şöyle açıklamaktadır:” Aniloks merdaneyi sıyıran bıçak sistemi mürekkebin hücrelerin içerisinde hızlı hareketine sebep olmaktadır. Bu hareketi biz mürekkebin stresi olarak nitelendiriyoruz.” Yeni dozaj merdanesinin düz ve açık yapısı nedeniyle mürekkep filmi sıyırma işleminden sonra sakin ve hareketsiz kalır: mürekkep stresini atmış olur. Klişe üzerindeki dolu noktalar daha yüksek olduğundan, merdane üzerindeki mürekkep filminin basıncı daha fazladır ve bu nedenle dolu (ful ton) noktalara daha fazla mürekkep transfer edilir. Diğer açık noktalar (yarım ton v.s.) ise aynı nedenle daha az mürekkep alır. Bu konuda biz deniz seviyesi altında kalan Hollanda topraklarının su yönetiminden ilham almışızdır. Burada akan suyun zekice kazılmış kanal ve tepeler arasında muhafaza edilmesine benzer bir sistem mevcuttur. Dozaj merdanesi şeklen bu sistemle mukayese edilebilir bir yapıya sahiptir.”

Dozaj merdanesi oldukça sığdır ve derin hücreler yoktur. Bu nedenle dozaj merdanesi, standart aniloks merdane hücrelerinde karşılaşılan mürekkep kuruma sorunuyla daha az karşılaşır; dolayısı ile de dozaj merdanesi temizliği çok daha kolaydır. Dozaj merdanesinin ömrü muhtemelen aniloks merdane ömründen daha uzundur; bu ancak uzun süren çalışma dönemiyle ispatlanacaktır. Sıyırıcı bıçak ömürlerinin uzadığı zaten belirlenmiştir.