Select Language
Aktüel > Aniloks Üzerinde "Score line" Oluşmasının Temel Sebepleri ve Nasıl Engelleneceği > 

Aniloks Üzerinde "Score line" Oluşmasının Temel Sebepleri ve Nasıl Engelleneceği

Aniloks Üzerinde "Score line" Oluşmasının Temel Sebepleri ve Nasıl Engelleneceği

"Score line" aniloksun tram hücreleri üzerinde oluşan çevresel çiziktir. Bu "score line" görünür bir çizik olarak baskı ve kaplanmış ürün üzerinde gözükür ve yok edilemez. Bu sebeple bu çiziklerin nasıl engelleneceğinin öğrenilmesi çok önemlidir. Aşağıda "score line"ların değişik tipleri, bu çiziklerin nasıl engelleneceği ve baskı kalitesinin olabildiğince yüksek ve sürekli olabilmesi için yapılması gerekenler anlatılacaktır.

3 tip "score line" :

Yüzeysel veya Başlangıç

Az Çizilmiş

Şiddetli veya Derin Çizilmiş

Aniloks Yüzeyindeki "score line" &  Aniloks Merdanesinin Büyütülmüş Yüzey Resmi, Zarar Görmüş Hücre Duvarlarını Göstermektedir.

Çeşitli Baskı Numuneleri Üzerindeki "score line"lar

"Score line"lara ne sebep olur?

Yüksek Basınç

Yüksek basınç sıyırma bıçağı ve merdane üzerinde, erken aşınmaya sebep olabilir. Bıçak ucundaki bükülmeler kırılmaya neden olur. Sonuçta bıçak ucundan parçalar kırılır ve bunlar çevresel çiziklere sebep olabilir. Normal bir bıçak sıyırmasında, mümkün olduğu kadar az basınç uygulanır ve bu basınç merdaneye zarar vermez.

Sıyırmada Bıçak Ucu Kalitesi & Ayarlar

Geleneksel tip mürekkep için kullandığın bıçağı, beyaz veya metalik mürekkepler için de kullanıyor musun? Mürekkep tipine göre, bıçak ucu hassasiyeti ve malzemesi yanlış seçilirse, kötü sonuçlar verir ve sıyırma ucundaki hassasiyet çevresel çizik oluşumunu etkiler. Aynı durum her anilox değişiminde bıçağın da değiştirilmesi için söylenebilir. Belli bir tram değerine oturan bıçak farklı bir tram değerinde kullanılmamalıdır. Bıçak aniloksa göre şekillenir ve ucu törpülenir. Son olarak, sıyırma bıçağı tutucusu her bıçak değişiminden sonra tekrar ayarlanmalıdır. Aşınmış bir bıçak yeni bir bıçaktan daha uzundur ve tutucu tekrar ayarlanmazsa aşırı basınç oluşur.

Nikel kaplı çevresel çizik (anti-scoring) yaratmayan bıçak deneyin. Nikel, çelik ve seramikten yumuşaktır. Pek çok baskıcı bunu problemleri önlediği ve sorunsuz bir sıyırma sağladığı için tercih eder. Ayrıca bu bıçaklar özel kaplamadan dolayı daha uzun ömürlü olurlar. Bıçak daha güçlü olduğundan daha temiz sıyırma sağlar ve bariyer niteliğindeki kaplamadan dolayı korozyona karşı daha dayanıklı olur. Her zaman yüksek kalitede bıçak kullanılması gerektiği hatırlanmalıdır. Düşük kalitede, düşük fiyatlı bıçak hızı, dur kalkları arttırır.

 

 

 

Score line Kontrol Listesi

þ Zarar gören bıçak veya bükülen bıçak var mı?

þ Bıçak ucunda kopan bir parça var mı?

þ Her iki tarafta kullanılan sızdırmazlık keçeleri doğru kullanılıyor mu?

þ Bıçak tutucu keçeleri doğru yerleştirilmiş mi?

þ Sıyırıcı bıçak ve bıçak tutucu keçeleri arkasındaki takozları kontrol et

Yararlı İpuçları:

§  Kaplı bıçaklar, kaplı olmayan bıçaklara göre daha fazla baskı hatası gidericidir.

§  Sıyırıcı bıçaklar asla bıçak tutucu keçelerini geçmemeli, uç noktaları çok düzgün olmalıdır.

§  Uzun süre kullanılan bıçaklar titreşim yapar ve bir çekiç gibi aniloks seramik yüzeyine çarparak hücre duvarlarının kırılmasına sebep olur.

§  Çok yumuşak, uygunsuz keçeler sızıntıya sebep olacak ve operatör çözüm için aniloks ve bıçak üzerinde daha çok basınç uygulayacaktır. Bıçak tutucu haznesi sızıntıyı kesmek için ayarlanmamalıdır.

§  Keçelerin doğru yerleştirilmesi mürekkebin aniloks ile düzgün temasını sağlar ve mürekkebin homojen bir şekilde klişeye aktarılmasına yardım eder.

§  Takozlar kırılabilir ve aniloks yüzeyine gelebilir bu da çizilmeye sebep olur.

§  Mürekkep reçineleri, bıçaktan kopan metaller ve diğer zararlı parçacıklar da bıçağın üzerine yapışarak çevresel çiziklere sebep olabilir.

Yazan: Doug Jones, Apex International, 2016.

Tercüme: Infotek Pazarlama A.Ş,